Zespół muzyczny czy DJ na wesele?

Organizacja wesela wymaga podejmowania wielu trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej oprawy muzycznej. Jeszcze kilkanaście lat temu na weselach grały wyłączenie zespoły muzyczne. Obecnie coraz częściej nowożeńcy korzystają z usług DJ-ów wyposażonych w specjalistyczną konsolę oraz komputer. Przed dokonaniem wyboru warto dowiedzieć się jakie są zalety i wady obu rozwiązań. Pozwoli to podjąć dobrą, świadomą i przemyślaną decyzję.

DJ kontra zespół muzyczny

Podstawową zaletą DJ-jów jest to, że za świadczone przez nich usługi trzeba zapłacić zdecydowanie mniej niż za wynajęcie zespołu muzycznego. Decydując się na zespół trzeba się liczyć z tym, że trzeba zapłacić wynagrodzenie kilku osobom, a nie jednej. Dla osób, które nie dysponują pokaźnym budżetem i szukają sposobów na ograniczenie kosztów wesela, wybór DJ-a będzie więc optymalnym rozwiązaniem.

Jeżeli jednak dla kogoś nie liczą się pieniądze, a efekt końcowy to przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy wziąć pod uwagę również inne kryteria. Jednym z nich jest możliwość wyboru repertuaru. Większość zespołów muzycznych ma swym repertuarze około 200 utworów. Jeśli chodzi o DJ-a to tutaj praktycznie nie występują żadne ograniczenia. DJ może puścić dowolny utwór i wybrać kompozycję piosenek ściśle dopasowanych do preferencji pary młodej. Możliwość wyboru spośród dowolnych utworów jest z pewnością dużą zaletą DJ-a.

Klasyk czy nowoczesność?

Skoro usługi oferowane przez DJ-ów posiadają takie zalety pojawia się pytanie, dlaczego wiele osób nadal chętnie zaprasza na wesela zespoły muzyczne. Wynika to głównie z tradycji i przekonania, że muzyka na weselu powinna być grana na żywo. Dobry zespół muzyczny potrafi stworzyć niezapomnianą atmosferę i wejść w interakcję z gośćmi. Pomiędzy DJ-em schowanym za konsoletą, a bawiącymi się gośćmi tego rodzaju więź nie występuje.

Dodatkową atrakcją w przypadku korzystania z usług zespołów muzycznych jest możliwość bawienia się przy aranżacjach utworów, które odbiegają od oryginału i wykonywane są w inny sposób. Bawienie się przy utworach puszczanych przez DJ- przypomina trochę szkolne dyskoteki z dawnych czasów.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Chociaż coraz więcej osób korzysta z usług DJ-ów to dobre zespoły nie narzekają na brak zleceń i mają terminy zarezerwowane na kilka lat naprzód.

Artykuły o podobnej tematyce