Wybór miejsc dla gości, czyli jak usadzić wszystkich by byli zadowoleni

Wesele i ślub to wielkie wydarzenie w życiu państwa młodych, które określane jest przez psychologów jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Uroczystość poprzedzają długotrwałe i skrupulatne przygotowania, które mają na celu jak najlepszy przebieg zabawy weselnej. Oprócz oczywistych elementów tj. posiłki, utwory muzyczne oraz wystrój, pozostaje wybór miejsca dla gości, w taki sposób, aby wszyscy byli zadowoleni.

Weź pod uwagę relacje

Jedno z przysłów polskich mówi, że „z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach”. Na weselu z pewnością nie zabraknie fotografii, jednak warto zrobić wszystko, aby tak zaaranżować miejsca siedzące weselników, by spotęgować ich dobrą zabawę i uniknąć przykrych sytuacji. Jak wiadomo większość zaproszonych gości, to rodzina pani i pana młodego, a w rodzinie zdarzają się niesnaski, różnice zdań, które pogłębiają się podczas dyskusji wzbogaconych wysokoprocentowymi trunkami. Planując miejsca gości przy weselnym stole, warto wziąć pod uwagę ewentualne konflikty między członkami rodziny i usadzić takie osoby daleko od siebie.

Rozmieszczenie stołów, oraz wiek gości

Sposób wyboru miejsc jest tez uzależniony od rozkładu stołów w restauracji. Można zdecydować się na układ półokrągły (tzw. układ u), kilka połączonych ze sobą stołów tworzących wysepki albo dwa rzędy stołów z gośćmi po obu stronach. Po decyzji dotyczącej układu stołów można przystąpić do planowania miejsc siedzących dla poszczególnych gości. Przyjęło się, że w miejscu centralnym siedzi para młoda ze swoimi świadkami po obu stronach.

Kolejne miejsca zajmują znajomi i najbliższa rodzina młodych w ich przedziale wiekowym ( czyli po prostu ludzie młodzi). Dobrym pomysłem jest ustawianie gości według schematu wieku, ponieważ sprzyja to rozmowom i dobrej atmosferze. Rzadko zdarza się, aby mieszać osoby w podeszłym wieku z młodzieżą. Po znajomych i bliskich kuzynach zasiadają najczęściej ciocie i wujkowie aż do dziadków i babć. Najkorzystniejszą formą doboru jest zażyłość albo dobre relacje gości, czyli obok siebie ustawiamy osoby, które znają się i lubią.

Artykuły o podobnej tematyce