Wesele w amerykańskim stylu

Oglądając romantyczne komedie amerykańskiej produkcji można odnieść wrażenie, że wesele w amerykańskim stylu jest najpiękniejsze i warte zorganizowania. Głównym elementem oprawy takiego ślubu jest ładne miejsce np. ogród, plaża, park oraz ubranie druhen i drużbów w takie same, zwłaszcza kolorystycznie stroje. Ale czy można takie ślub zorganizować w Polsce? A co ważniejsze od czego zacząć?

Aspekt prawny

Od roku 2015 można zawierać związek małżeński poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. W wypadku ślubu kościelnego nie jest to póki co powszechne. Natomiast wiąże się to z dodatkową opłatą. Co prawda zależy ona od rozporządzenia gminnego, ale średnio za udzielenie ślubu poza USC trzeba zapłacić 1000 złotych opłaty. Dlatego nie wszyscy utrzymują ten pomysł na zaślubiony.

Ślub w amerykańskim stylu

Głównie chodzi tu o całą oprawę, podniosłą atmosferę, pojawienie się orszaku druhen i drużbów czy też piękne miejsce zaślubin. Przy niektórych salach weselnych jest bardzo ładny teren zielony, który może właśnie służyć takim zaślubinom. Ze względu na to, że śluby te odbywają się na świeżym powietrzu najczęściej organizuje się je latem.

Typowym elementem dla ślubu w amerykańskim stylu jest prowadzenie panny młodej przed ołtarz przez ojca lub innego męskiego członka rodziny. Jednak punktem kluczowym jest orszak tak samo ubranych druhen, które wchodzą przed panną młodą. Pan młody czeka na pannę młodą przed specjalnie na to wydarzenie skonstruowanym ołtarzem. Podczas ceremonii oprócz wymiany tradycyjnej formułki zaślubin wskazane jest powiedzenie paru słów od siebie. Panna młoda i pan młody piszą przemowy, które wygłaszają do siebie jako element zaślubin.

Czym różni się wesele?

Przede wszystkim tym, że przed samym weselem podawany jest koktajl, który trwa około godziny. Na salę weselną przy akompaniamencie muzyki wchodzą kolejno: rodzice, druhny, drużbowie, świadkowie i na koniec para młoda. W trakcie wieczoru także wygłaszane są przemowy. Jednak tutaj punktem kulminacyjnym jest pierwszy taniec pary młodej, który pojawia się przed kolacją. A później pannę młodą przejmuje ojciec lub teść lub inny mężczyzna z rodziny i prosi do tańca. Dopiero po paru tańcach zaczyna się kolacja. Dużą różnicą jest też to, że państwo młodzi nie zostają do końca wesela, tylko wychodzą po 2-3 godzinach i jadą od razu w podróż poślubną.

Artykuły o podobnej tematyce