Jak zaoszczędzić na wynajęciu sali weselnej?

Zwłaszcza osoby, które mają dużą rodzinę i wielu znajomych będą miały wysokie koszty wesela. Dlatego też każdy sposób na zaoszczędzenie na weselu jest dobry. Największą część budżetu zawsze pochłania wynajem sali weselnej, catering i alkohol. Zdarza się też, że wynajmując tańszą salę trzeba kupić samemu alkohol czy znaleźć zespół lub dj na wesele. Wbrew pozorom wtedy wcale nie musi wyjść tanio. Podstawą do oszczędności jest jednak lista gości.

Jak zmniejszyć liczbę gości?

Najczęściej w Polsce wesela organizowane są na 100 osób. Bardzo rzadko zdarza się wesele na więcej niż 150 osób, ale za to często organizowane są mniejsze wesela np. na 50 osób. Tworząc listę gości dobrze jest najpierw wymienić wszystkich członków rodziny i dopiero pod spodem zapisać znajomych. Na etapie eliminacji z listy warto skreślić osoby, z którymi od lat nie mamy kontaktu lub jest to tzw. „piąta woda po kądzieli”. Warto zrobić też selekcję wśród znajomych np. znajomych z pracy zaprosić na ślub, a na wesele zaprosić tylko najbliższych przyjaciół. Kolejna ważna sprawa to dzieci na weselu. Jeśli nie chcemy dzieci na weselu warto wyraźnie zaznaczyć to na zaproszeniu. Niestety części gości może z tego powodu się obrazić i nie przyjść, ale to ma być nasze wesele i my decydujemy o gościach.

Tańsza sala – jak szukać?

Przede wszystkim należy omijać duże domy weselne i restauracje czy hotele w środku miasta, ponieważ one z zasady są najdroższe. Może się okazać, że w miasteczku obok też jest wyjątkowo duża restauracja, którą można wynająć na wesel np. 30% taniej. Dlatego też warto zacząć szukanie od mniejszych miast dookoła.
Trzeba też sprawdzić co jest w cenie. Na przykład bar z alkoholem i 2 barmanami to minimum 2000 złotych. Gdy zgodzimy się kupić sami alkohol i postawić go na stołach z dodatkami jak lód, soki, czy słomki może się okazać, że sporo zaoszczędzimy. Warto wtedy kupić alkohol w hurtowni, ponieważ wyjdzie jeszcze taniej niż w marketach.

Główną składową ceny jest też catering. Tutaj jednak nie warto kusić się na tańsze jedzenie, ponieważ jego porcje mogą być mniejsze czy składniki gorszej jakości. Ale można negocjować ciasta weselne. W każdej rodzinie są osoby, które umieją piec. Można je poprosić o upieczenie kilku blach ciast na wesele, a w cukierni zamówić tylko tort weselny.

Artykuły o podobnej tematyce