Brama weselna – jak się przygotować?

Szykujecie się do ślubu i pragniecie dokładnie zaplanować wszystkie jego elementy? Pamiętajcie, że oprócz przygotowania samej uroczystości istnieje możliwość, że będziecie musieli zmierzyć się także z tymi mniej oczywistymi tradycjami. Jedną z nich jest właśnie brama weselna, czyli forma zatrzymania orszaku weselnego w drodze z lub do kościoła przez znajomych pary młodej. Na czym dokładnie polega i jak się na nią przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

O co dokładnie chodzi?

Brama weselna może mieć postać sznurka lub wstążki z ozdobami, które są trzymane przez znajomych znajdujących się na drodze, którą mają pokonać młodzi. Ma ona za zadanie uniemożliwić im dalszą podróż. Celem takiego zatrzymania orszaku weselnego jest uzyskanie od pana młodego podarków w zamian za ustąpienie drogi. Inna tradycja głosi, że jest to forma „wykupienia” panny młodej. Walutą w tej nietypowej transakcji jest zazwyczaj weselna wódka lub ciasta i słodycze. Całość ma być oczywiście humorystycznym akcentem i sprawiać przyjemność obu stronom. Właśnie dlatego, warto zastanowić się, czy i kiedy kultywowanie takiej tradycji ma sens.

Świadek – najlepszy negocjator

W całym procesie kluczową rolę odgrywa świadek. To właśnie on może negocjować cenę jaką musi zapłacić pan młody. Jego rola jest niezwykle istotna także z innego względu. Niestety, bywa, że ta zabawna tradycja przeradza się w próbę wyciągnięcia alkoholu w bardzo nieelegancki sposób, czasem nawet przez osoby nietrzeźwe. W takiej sytuacji pan młody nie powinien nawet wysiadać z samochodu i to właśnie świadek musi załatwić sprawę. W sposób taktowny, ale stanowczy. Jednakże warto zadziałać wcześniej, aby uniknąć takich nieprzyjemności. Świadek może ustalić szczegóły wcześniej z osobami, które będą chciały zrobić bramę weselną. Dzięki temu nie spotkają Was przykre niespodzianki i będziecie wiedzieli ile podarków przygotować.

Nie tylko alkohol

Wiadomo, to właśnie wódka weselna jest najczęściej przygotowywanym upominkiem do podarowania na bramie weselnej. Jednak warto wziąć pod uwagę inne opcje. Paczka weselnego ciasta również będzie ciekawym wyjściem i na pewno zostanie doceniona przez osoby stroniące od alkoholu. Ponadto, w tradycje czasem angażują się także dzieci. Warto o tym pomyśleć i przygotować trochę słodyczy jako upominek dla najmłodszych.

Artykuły o podobnej tematyce